1996 Mayıs ayında federasyon başkanı olarak göreve geldiğimizde,  gece gündüz bütün komitelerle birlikte federasyonumuzu geçmişteki başarılarından daha yukarıya nasıl taşırız onun alt yapısını ve programını hazırlamaya başlamıştık.  Bu amaçla 1997 den başlayarak 2000 yılı ve olimpiyatlarına kadarki faaliyet programları birbirine bağlantılı olarak hazırlamıştık.1997 yılı faaliyet programı federasyon başkanı olarak şahsımın ve ekibimin hazırlamış olduğu ilk programdı. Bu programlar öyle olmalıydı ki hem temsilde adaleti hem de kısa sürede yeni federasyondan beklenen başarının gelmesini sağlamalıydı.

Örneğin aşağıdaki 1997 yılına ait faaliyet programlarındaki talimatları ve kriterleri geçmişte yapılmış çalışmaları hatırlatmak adına gözden geçirmenizi diliyorum. Göreve tekrar gelmemiz durumunda bu ve buna benzer programlarla camiamızı yine eski başarılı ve adaletli günlerine taşıma gayreti içerisinde olacağız.


9.e-Madde: Atatürk kupası, GAP Şampiyonası, Siyah Kuşaklar, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şampiyonasına 1.DAN ve üst derecedeki Büyük erkekler ve bayanlar 1., 2., 3., Ankara ve İstanbul bölgesel müsabakalarında ilk dört dereceye giren birinci Gıp kuşak derecesine sahip olan sporcular iştirak edebilir.

Maddenin Gerekçesi:
Milli takım seçme özelliği taşıyan 5 adet değişik adlarda Türkiye şampiyonaları ve bu şampiyonalar öncesinde 1. bölgesel 2. bölgesel 3.bölgesel ve Ankara, İstanbul bölgesel olmak üzere 5 ayrı bölgesel grup şampiyonaları yapılması planlandı ve yapıldı. Bölgesel şampiyonalara 1. dan ve yukarısı sporcuların katılmalarına izin verilmedi. Bayanlarda mavi kırmızı (3.gıp)erkeklerde kırmızı siyah( 1.gıp) ölçü alındı ki buda bize en aşağı tabandan sporcu potansiyeli oluşturmamızı ve bu sporcularımızın  da elit sporcular tarafından ezilmeden  planlanan 5 büyük  Türkiye şampiyonaları öncesi kendilerini ispatlama şansı verilmiş oldu.O yıllarda Ankara  ve  Istanbul illeri ile diger iller arasında taekwondo gelişmişligi açısından cok fark vardı.Diğer illerin sporcularına çıkış yapabilme şansı tanımak için bu ayrım yapıldı.

13. Madde: Bölgesel Şampiyonalarda 1996 yılı Avrupa Şampiyonasına katılan sporcular iştirak edemeyeceklerdir. (1. 2. 3. Bölgesel ile Ankara ve İstanbul bölgesel müsabakası)                                           

Maddenin Gerekçesi: O yılın A milli takım sporcularının bölgesel şampiyonalarına katılımı serbest bırakılmayarak  alt bölge seviyelerinden gelecek yeni sporcuların ezilmeden çıkış yapmalarını sağlamış olduk.

15. Madde: Gençler Gençlik Kupası Ve Cumhuriyet Kupası Taekwondo Şampiyonları 1998 yılı Avrupa Şampiyonası Genç Milli Takımı ile 2000 yılı Olimpiyat Milli Takımının iskeletini oluşturmak amacıyla büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bu şampiyonalar öncesinde her il kendi il seçmesini yapacak ve bir takım ile iştirak edeceklerdir. Katılım şartları Genç Erkeklerde Kırmızı Siyah, Genç Bayanlarda ise en az Mavi Kırmızı Kuşak derecesidir. Yaş grubu ise 1979-1980-1981-1982 ve 1983 doğumlulara açıktır.                                        

Maddenin Gerekçesi: Taekwondo sporumuzun ilk olimpiyatları  olan 2000 Sydney Olimpiyatları planları daha 3 yıl öncesinden yapılarak hazırlık maksatlı organizasyonlar 1997 yılı  faaliyet programına konulmuştur.

18. Madde: Bölgesel müsabakalarda birinci olan sporcular, Ankara ve İstanbul bölgesel müsabakalarında birinci olan sporcular ile gruplarda Teknik Kurul tarafından seçilen sporculardan Milli Takım oluşturulacak ve Uluslararası Müsabakalara iştirak edilecektir. Bu gruplarda başarılı antrenörler arasından da seçilenler Milli Takım Antrenörü olarak uluslararası turnuvalara iştirak edeceklerdir.                                                  

Maddenin Gerekçesi: Bu bölgesel elemelerden geçerek gelen tecrübesiz sporcularımız kendi aralarında  seçme yaptırılmış. Neticesinde bilgi,beceri ve tecrübelerini arttırmak için Türkiye Şampiyonaları ve A milli takım seçmeleri öncesinde uluslararası maçlara götürülmüşlerdir. Bu bölgesel maçlarda başarı gösteren antrenörlerde milli takım antrenörü olarak uluslar arası maçlarda görevlendirilerek teşvik edilmeleri sağlanmıştır. Antrenörlerle ve sporcularla ilgili yurd dışı organizasyonlara götürülme çalışmalarıda ilk olarak bizim dönemimizde başlanmıştır.


DÜNYA ŞAMPİYONASI MİLLİ TAKIMINA VEYA SEÇMESİNE KATILABİLMEK İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

26.Madde: 10-15 Kasım 1997 tarihlerinde Hong Kong’da yapılacak olan 13. Erkekler ve 6. Bayanlar Dünya Şampiyonası’nın seçmesi niteliğinde olan,

 • Atatürk Kupası Taekwondo Şampiyonası
 • Gap Taekwondo Şampiyonası
 • Siyah Kuşaklar Taekwondo Şampiyonası
 • Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Taekwondo Şampiyonası

1.Dan ve üzeri siyah kuşak derecesine sahip tüm sporcularımıza açık olup, 1. 2. 3., Ankara ve İstanbul bölgesel müsabakalarında ilk dört dereceye giren I. Gıp Kuşak derecesine sahip sporcularda katılabileceklerdir. Türkiye Şampiyonasına ise yukarıda belirtilen dört şampiyonadan en az ikisine iştirak etmiş ve bunlardan birinde ilk on altı derecesine girmiş olan sporcular katılabilir.

27.Madde: Dünya Şampiyonası milli takım seçme müsabakasına katılma veya direk arak mili takım seçilme şansı ancak yukarıda belirtilen müsabakalara katılma ve birinci olmak şartına bağlıdır. Bu durum ile ilgili geniş açıklama ve tablo ekte sunulmuştur.

Örneğin: Seçmesiz Dünya Şampiyonası Milli Takımına katılabilmek için Türkiye Şampiyonası dâhil olmak üzere yukarıda belirtilen şampiyonalardan en az 3’ünde birinci olmak yeterlidir. Yukarıda belirtilen şampiyonalara katılmayanların Dünya Şampiyonası Milli Takım Seçmesine katılmaları söz konusu değildir..

Maddelerin Gerekçeleri: Daha yılın başında antrenörlerimiz ve sporcularımız hangi maçlar neticesinde ve hangi sonuçları elde ettikleri takdirde milli takıma seçileceklerini bilmeleri ve ona göre hazırlık yapabilmeleri içindi.Şimdiki gibi genel koordinatör veya herhangi bir teknik komite üyesinin iki dudağı arasında değildi. Böylece antrenör ve idarecilerimiz bu yetkililere yaranma ve iyi geçinme durumunda kalmamış oluyorlardı.

28.Madde:Herhanği bir sporcu  Olimpiyat, Dünya, Avrupa, Balkan, Uluslar arası vb. şampiyonaları birincisi de olsa Türkiye Şampiyonasına katılabilmek için bu dört şampiyonadan en az ikisine girme ve ilk on altıya kalma şartına sahip olmalıdır. Aksi takdirde direk Türkiye Şampiyonası veya Milli Takım seçmesine katılması söz konusu değildir.

Maddenin Gerekçeleri: Şampiyon ve elit sporcularımızın yılsonu yapılacak olan Avrupa-Dünya Şampiyonasına kadarki dönem içerisinde maçsız, antrenmansız kalıp yan gelip yatmasınlar her an milli takımda görev almaya hazır olmaları için Türkiye Şampiyonalarından en az ikisine girme mecburiyeti getirilmiştir.


30.Madde ( SEÇME TABLOSU ):


SPORCU

SPORCU

SPORCU

SPORCU

SPORCU


A

B

C

D

E


1

2

3

4

5


ATATÜRK KUPASI

GAP

SİYAH KUŞAKLAR

GENÇLİK ve SPOR

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

1

A

B

C

D

E

2

A

A

B

C

A

3

A

A

B

B

C

4

A

A

A

B

B

5

A

A

A

A

B

6

A

A

B

C

D

7

A

A

A

B

C

8

A

B

C

E

E

Tablodaki böyle bir dağılım durumunda:

 1. Dağılım: Tüm birinciler seçmeye çağırılacak.
 2. Dağılım: Sadece A sporcusu Milli Takıma seçmesiz direk olarak katılacak.
 3. Dağılım: A, B ve C sporcusu Milli Takım seçmesine çağrılacak.
 4. Dağılım: A ve B sporcusu Milli Takım seçmesine katılacak.
 5. Dağılım: A ve B sporcusu Milli Takım seçmesine katılacak.
 6. Dağılım: Sadece A ve D sporcusu Milli Takım seçmesine katılacak.
 7. Dağılım: Sadece A ve C sporcusu Milli Takım seçmesine katılacak.
 8. Dağılım: Sadece A, B, C ve E sporcusu Milli Takım seçmesine katılacak.

NOT: Müsabıklarla ilgili bu açıklamanın dışında olağanüstü durumların ortaya çıkması halinde Federasyon Teknik Komitesi tarafından karar verilecektir.

a) Türkiye şampiyonası dâhil olmak üzere en az üç şampiyonaya katılmak zorunludur.

b) 1’inci ve 8’inci seçenekler hariç final hazırlık şampiyonalarında milli takıma katılabilmek için en az iki birincilik almak gerekir.

c) 1’inci ve 8’inci seçenekte olduğu gibi şampiyonaların her birinde ayrı sporcuların olması halinde bütün birinciler seçmeye çağrılacaktır.

d) Türkiye Şampiyonu olan sporcu diğer şampiyonalarda en az iki birincilik daha aldığı takdirde milli takıma seçmesiz çağrılacaktır.

e) Türkiye Şampiyonasında birinci olan sporcu diğer şampiyonalarda birinci olmazsa bile milli takım seçmesine çağrılacaktır.

f) Hazırlık şampiyonalarının sadece birinde birinci olan sporcu diğer birincilikler dağılmadığı takdirde milli takım seçmesine katılamayacaktır. (6. ve 7. Maddelerde olduğu gibi)

Maddenin Gerekçesi: Bu seçme tablosu incelendiğinde sporcularımızın yarışabilecekleri birçok şampiyonalar düzenlenmiş ve bu şampiyonalar neticesinde de birçok alternatifli milli takıma girmeye hak kazanmak için seçme kriterleri oluşturulmuştur. Bu da tamamen taekwondo sporumuzda temsilde adaletin tam ve eksiksiz yerine getirilmesi içindi. Faaliyet programlarındaki Türkiye Şampiyonaları arasındaki tarih planlaması ve önem sırasına bakıldığında şimdiki federasyon döneminde olduğu gibi sporcularımız daha yılın başında ilk ve tek şampiyonadan sonra yarıştan kopmuyor, yılın sonuna kadar Amilli takım kadrosuna girme seçeneği önlerine konuluyordu. Böylece sporcularımız en yüksek performansa ulaşarak milli takıma girmesi sağlanıyordu. Bu değişik adlarla yapılan her Türkiye Şampiyonasında birinci olan sporcular kamplara alınarak Türkiye Şampiyonası ve Avrupa-Dünya Milli Takım Seçmesi öncesi uluslar arası maçlara götürülerek diğer şampiyon sporcularla rekabet edebilecek tecrübe edinmiş olmaları sağlanıyordu. Yine bu şampiyonalarda en çok birinci çıkartan antrenörlerimizden başlamak üzere uluslar arası maçlarda görevlendirilirlerdi. Madde 30’da tabloda belirtilen kriterlere uyularak adil bir şekilde sporcu ve antrenör görevlendirmeleri yapılıyordu.

En önemli hatırlanması ve dikkat edilmesi gereken hususta birçok sporcunun milli olması sağlanarak üniversitelerin beden eğitimi ve spor bölümlerine girmeleri garanti altına alınmış olunuyordu.  Şahsım ve ekibim yıllar boyu görevdeyken tamamen bu çalışmayı taekwondonun geleceğini düşünerek bilinçle programlı bir şekilde yapmışızdır. Bizlerin üniversitelerde okudu yıllarda güreşçi ve atletizm sporcuları çoğunlukta olurdu. Taekwondocu çok az bulunmamaktaydı. Bu üniversitelere bizim zamanımızda giripte şuan bulundukları illerde taekwondo sporuna hizmet eden birçok arkadaşımız vardır. Bu da bana göre taekwondonun geleceğini garanti altına almak adına yapılmış olan en büyük hizmettir

Akademisyen ve Şampiyon olduklarını iddia ederek göreve gelen sayın Metin Şahin ve  ekibi döneminde geçmişte bizim yaptığımız   alt yapı çalışmalarını ,seçme kriterlerini bizim gibi faliyet programlarında ve talimatlarına da belirterek asla yapmamışlardır.Bu da kimin döneminin daha titiz ve adaletli olduğunun en önemli göstergesidir.Taktiri siz camiamıza bırakıyorum.

1997-2000 yıllarına ait faaliyet programları ve talimatlarının orijinalleri: http://www.turktkd.com/index.php/galeri/category/1-cengiz-yagiz-donemi-faaliyet-programlari.html

Cengiz YAĞIZ

Copyright © 2012. All Rights Reserved.